cz pl
 
KOOPERACE EURO 2012 » AKTUALITY
 

14,7-15,7 mld zł na výstavbu silnic v Polsku

05.03.2010 - V roce 2010 se rozhodne o firmách, které vystaví téměř 410 km dálnic v Polsku.
Za předpokladu, že cena za jeden km stavby může být od 35,9 do 38,4 mln. zl celková hodnota projektů je 14,7-15,7 mld. zl – domnívají se experti firmy Frost & Sullivan.
Dle názorů analytiků firmy se Polsko stává evropským lídrem co se týče hodnoty infrastrukturálních veřejných zakázek. Díky vstupu do EU a přítoku evropských fondů, a také investic souvisejících s EURO 2012, Polsko přitahuje čím dál tím více mezinárodních firem se zájmem o výstavbu silnic. „Vstup nových světových hráčů na polský trh, takových jako čínské China Overseas Engineering Group nebo indické Punj Lloyd, a také firem z Makedonie, Chorvatska, Běloruska, nebo Turecka je jen otázkou času „ – sdělil analytik Frost & Sullivan.
Podtrhl, že tito hráči otevřeli novou kapitolu konkurence ve stavebním trhu, kde již delší dobu největší evropské a polské firmy, jak np. Mostostal Warszawa, Strabag, Budimex-Dromex, Alpine-Bau, suverénně vyhrávaly veřejné zakázky samostatně nebo jako konsorcia. Rivalita byla obrovská, a finanční krize ji ještě prohloubila a způsobila snížení cen nabídek. Dle názorů expertů, nové zahraniční firmy vstoupily do veřejných zakázek dobře připravené, jelikož již zde měli své zastoupení a první vyhrané veřejné zakázky v jiných sektorech, jako stavba hotelů nebo menší projekty dopravní infrastruktury. Tímto způsobem se seznámily se specifikou stavebního trhu, dostupností místní pracovní síly, administrativních podmínek a legislativy.
„Vstup nových hráčů určitě změní přistup současných firem na trhu, již ovlivněných krizi, jelikož se firmy účastní veřejných zakázek, o které neměly dříve zájem z důvodu nízké marže.“
Experti poukazují, že jen největší světové firmy se silným finančním zázemím budou konkurenci pro evropské firmy. Velkou šanci mají čínské firmy se státní finanční podporou, jejichž činnost je založená na levné pracovní síle tamějšího státu a zkušenostech s největším světovým stavebním trhem. Indické firmy pro změnu své projekty mají v plánu založit na polských kádrech a pracovní síle.